Laserowe usuwanie blizn jest metodą dzięki której w sposób nieinwazyjny i skuteczny można pozbyć się blizn i przebarwień z każdego miejsca na ciele
Obecny stan medycyny pozwala na skuteczne zredukowanie widoczności wszelkiego rodzaju blizn, bliznowców, a nawet rozstępów. Jest to wspaniała informacja, szczególnie dla osób, które każdego dnia zmagają się z kompleksami na tym polu, odczuwając dyskomfort związany z nieestetycznymi pręgami na swojej skórze. Wiele osób każdego dnia zgłasza się po pomoc w usunięciu blizn, szczególnie wtedy, kiedy są one ulokowane w miejscach powszechnie widocznych, jak twarz, ręce lub nogi. Bardzo często zasłanianie śladów ubraniem lub makijażem nie jest możliwe ze względu na ich rozległość lub głębokość, co dodatkowo wzmaga frustrację Pacjentów, przez co ich poczucie własnej wartości i atrakcyjności znacząco spada, wywołując chroniczne uczucie dyskomfortu.
Warto dodać, że twarde i zgrubiałe ślady to nie jedynie problem kosmetyczno-estetyczny, ale także i dyskomfort psychiczny, ból i odczucie przykurczu. W takich przypadkach szczególnie warto skorzystać z techniki laserowej i poddać się zabiegowi laserowego usuwania blizn. Właściwie ma on same pozytywy: jest nieinwazyjny, bezpieczny, krótkotrwały i niemalże bezbolesny. Charakteryzuje się dokładnością, precyzją oraz efektywnością.
Przed zabiegiem należy odbyć konsultację medyczną z lekarzem, który oceni stan skóry, zaawansowanie problemu, wykluczy przeciwwskazania zabiegowe, a także indywidualnie dostosuje parametry urządzenia laserowego oraz ilość potrzebnych zabiegów do uzyskania i podtrzymania rezultatów. Zazwyczaj lekarza zalecają wykonanie kilku zabiegów w odstępach kilkutygodniowych.
Blizna jest efektem procesów naprawczych skóry, szczególnie w momencie kiedy dochodzi do przerwania jej ciągłości. Tym samym, w momencie kiedy dochodzi do uszkodzenia zdrowej tkanki, za pomocą działania fibroblastów (aktywnych komórek tkanki łącznej – białek stanowiących podstawowy jej budulec, odpowiedzialnych za odpowiednie napięcie i elastyczność skóry) dochodzi do uzupełnienia ubytku właśnie tymi komórkami. Wyróżnia się m.in. blizny keloidowe, które tworzą się podczas zbyt szybkiego procesu gojenia się, przebiegającego w sposób agresywny. Można je rozpoznać po wykraczaniu poza pierwotny fragment powstałego urazu. Zazwyczaj ten rodzaj blizny powstaje u osób posiadających ciemny tym karnacji. Inną grupą blizn są blizny przerostowe. Ich cechą charakterystyczną jest czerwonawy lub różowawy odcień. Od keloidów różnią się rozległością.
W tym przypadku nie wykraczają poza granice ubytku w tkance skórnej. Kolejnym rodzajem blizn są te o typie przykurczowym, które powstają najczęściej w efekcie przejścia poparzeń. Stwarzają one problemy, ponieważ mają zwykle dużą rozległość i są dość głębokie. Znane są przypadki osób, których blizna przyrostowa sięgała aż do mięśni, a nawet do nerwów. Są powodem zmniejszonego zakresu ruchu i powodują ograniczenie mobilności. Ostatnim wyszczególnianym typem blizn w niniejszym artykule stanowią te o typie zanikowym, które charakterystyczne są dla osób po przejściu trądziku. Tworzą one liczne zagłębienia, przy czym ich natężenie jest uzależnione od sposobu gojenia się trądziku oraz jego zaawansowania.
Niezależnie od rodzaju blizny, mają one wspólną cechę, jaką jest przyczyna powstania. Zawsze są one rezultatem przebytego urazu z przerwaniem ciągłości skóry. Tak więc zarówno rany cięte o podłożu mechanicznym, oparzenia termiczne lub także chemiczne zwykle kończą się późniejszą widoczną blizną. Co ciekawe, większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że blizny nie są jedynie widoczne na powierzchni skóry, ale może dojść do ich powstania również wewnątrz organizmu. Przykładem może być tutaj blizna łącznotkankowa, która charakterystyczna jest m.in. dla serca po przebytym zawale. Warto wymienić także blizny wewnętrzne pooperacyjne, które charakteryzują się usunięciem fragmentu narządu.
Podczas zabiegu laserowego usuwania blizn, lekarz wykorzystuje innowacyjne urządzenia technologiczne, które dają możliwość precyzyjnego skierowania wiązki światła do wybranego miejsca w okolicy tkanki podskórnej lub skóry właściwej. Manipulując laserem lekarz doprowadza do reakcji fototermicznej. W ten sposób tworzą się niewielkie uszkodzenia w skórze, przez co zostaje ona zmuszona do wzmożenia swoich naturalnych procesów autoodnowy. Zaczyna ona zwiększać produkcję elastyny i kolagenu, które odpowiadają za zdrowy wygląd skóry i jej kondycję. Dzięki przebudowaniu tkanki skórnej, powstają liczne nowe jej fragmenty, które są bardziej gładkie, o jasnym, młodzieńczym wyglądzie. W ten sposób wcześniej widoczna blizna staje się bledsza i bardziej płytka, dzięki czemu nie rzuca się aż tak bardzo w oczy.
Laser wykorzystywany podczas usuwania blizn niesie ze sobą zadowalające efekty już po pierwszym zabiegu – problematyczne miejsca stają się mniej widoczne, niezależnie, czy oddziałuje się na bliznę potrądzikową, chirurgiczną, będącą efektem poparzeń, czy jakąkolwiek inną.
Wiele osób boi się potencjalnego bólu podczas ingerencji laserowej. Zupełnie niepotrzebnie – tego typu zabiegi są bezbolesne, a osoby o zwiększonej wrażliwości mogą odczuwać jedynie dyskomfort. Typowe jest więc odczuwanie lekkiego szczypania lub pieczenia, przy czym w trosce o dobre samopoczucie Pacjentów stosuje się specjalne środki znieczulające. Warto dodać, że proces regeneracji po takim zabiegu wynosi zaledwie kilka dni, dzięki czemu w krótkim czasie można cieszyć się nowym, odmłodzonym wyglądem i lepszym samopoczuciem.
Jak wspomniano we wcześniejszych częściach niniejszego artykułu, tworzące się w skórze mikrouszkodzenia pod wpływem ingerencji lasera mają za zadanie zmusić tkankę do zwiększenia procesów regeneracyjnych w obrębie blizny i jej struktury. W ten sposób tworzące się nowe komórki, białka i naczynka zastępują istniejące do tej pory komórki blizny. W ten sposób zaczyna się ona obkurczać, zmienia swój koloryt – staje się bardziej rozjaśniona, a także przyjmuje inną konsystencję. W efekcie w dotyku jest bardzo zbliżona do otaczającej bliznę zdrowej tkanki.
Warto dodać, że podczas konsultacji medycznej, lekarz oceniając stan skóry szacuje także niezbędną ilość zabiegów, które zapewnią pożądany przez Pacjenta efekt. Tym samym, wszystko leży w kwestii indywidualnych uwarunkowań. U niektórych osób wystarczy jeden zabieg, a u innych będzie konieczne wykonanie kilku z nich w odpowiednich odstępach czasowych, sprecyzowanych przez lekarza. Należy pamiętać, że ostatecznie otrzymane rezultaty zależne są od:
Wyrównana faktura, struktura, jak i koloryt skóry możliwe są do osiągnięcia dzięki poddaniu się laserowej ingerencji w postaci zabiegu usuwania blizn i rozstępów. Rezultaty w tym przypadku generowane są przez tworzenie mikrouszkodzeń podczas niebolesnych działań lekarza, dzięki czemu skóra zaczyna się odbudowywać. W ten sposób Pacjent cieszy się zdrową, nową tkanką, gładkiej w dotyku. Oprócz samych zalet estetyczno-kosmetycznych, przejście przez tego typu zabiegi to inwestycja w lepsze samopoczucie, a także postrzeganie swojego ciała jako piękne i młode.
Laserowe leczenie blizn | Cena |
---|---|
Laserowe usuwanie blizn | od 350,00 zł |
Konsultacja lekarska | 150,00 zł |