Nadpotliwość pach i nadpotliwość dłoni to dokuczliwy problem wielu osób. Laserowe leczenie nadpotliwości to najnowsze rozwiązanie w walce z nadmierną potliwością które pozwala na zawsze o niej zapomnieć. Pacjenci doceniają działanie lasera, który jest całkowicie bezpieczny dla organizmu i pozwala leczyć nadpotliwość we wszystkich stadiach.
Nadmierna potliwość jest często diagnozowana. Szacuje się, że na ten problem cierpi około 3% ogólnej populacji ludzkiej. Podłożem nadpotliwości jest nadczynność ekrynowych gruczołów potowych. Są one ulokowane na powierzchni całego ciała, przy czym największe ich skupiska znajdują się na dłoniach, spodach stóp, czole, a także w dołach pachowych. Ciekawostką może być fakt, że przeciętny człowiek posiada około 4 miliony gruczołów potowych.
Warto mieć na uwadze, że pot jest potrzebny. Jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej temperatury, a także wilgotności ludzkiego organizmu. Istnieją pewne czynniki, które wzmagają naturalną produkcję potu na drodze nerwowej. Wymienia się tutaj stres lub wysokie temperatury. Celem tego mechanizmu jest ochrona organizmu przed przegrzaniem. Włókna nerwów zostają pobudzone, zaczynają wydzielać acetylocholinę, która aktywuje gruczoły potowe do pracy.
O nadmiernym poceniu się, szczególnie pod pachami i na dłoniach, można mówić w momencie, kiedy produkowana ilość potu przewyższa ilością tą, która zapewnia utrzymanie stałej temperatury ciała. Szacuje się, że jest to powyżej 50 miligramów na minutę w dole pachowym. Pacjenci odczuwają wtedy dużą wilgotność ciała, odzieży, a także skarżą się na problem z utrzymaniem odpowiedniej higieny osobistej.
Wzmożona potliwość jest problemem złożonym. Przed rozpoczęciem leczenia należy odbyć konsultację medyczną z lekarzem, aby mógł on wykluczyć istnienie przeciwwskazań, a także zdiagnozować ogólny stan Pacjenta, w tym istnienie chorób ogólnoustrojowych, które mogą, ale nie muszą być podłożem nadpotliwości. Przykładem może być pocenie uogólnione, które może powstać jako objaw przewlekłych zakażeń, guzów, chorób autoimmunologicznych, neurologicznych, metabolicznych, zaburzeń hormonalnych, a nawet wyniknąć jako następstwo przyjmowania różnych leków, np. choliniergicznych. Sama wzmożona potliwość, szczególnie kiedy jest ona umiejscowiona, może świadczyć o podejrzeniu uszkodzenia nerwów.
Najczęstszą postacią nadpotliwości jest typ pierwotny, który charakteryzuje się brakiem konkretnej przyczyny powstania. Szacuje się, że osoby posiadające ten tym chorobowy wykazują aktywność elektryczną nerwów, które odpowiedzialne są za regulowanie procesu wydzielania potu nawet stukrotnie bardziej, niż fizjologicznie. Do tej pory nie odkryto przyczyn tego zjawiska. Mimo to, współczesna medycyna, która ma do dyspozycji zastosowanie nowoczesnych technologii wychodzi naprzeciw potrzebom Pacjentów, oferując im różne metody radzenia sobie z tym uciążliwym problemem w formie szerokiej gamy zabiegów o różnym stopniu inwazyjności. Ważne jest, aby sposoby leczenia wzmożonego pocenia były skonsultowane indywidualnie przez specjalistę. Zdarza się, że wizyta u dermatologa to za mało. Konieczne może okazać się odbycie konsultacji z chirurgiem, neurologiem lub psychologiem.
Warto wyszczególnić także postępowanie na drodze leczenia ogólnego:
W bardziej zaawansowanych przypadkach, które są odporne na wszelkie rodzaje form terapii, zaleca się poddanie chirurgicznej ingerencji. W ten sposób leczenie nadpotliwości odbywa się operacyjnie, co umożliwia usunięcie tkanki gruczołowej. Blokowane są także nerwy współczulne poprzez sympatektomię. Zdarzają się także przypadki zastosowania liposukcji z usunięciem i blokadą gruczołów potowych.
Za pomocą naświetlania wiązką lasera działając precyzyjnie na gruczoły potowe, doprowadza się do ich podgrzania i nieodwracalnego zniszczenia, co skutkuje ich obumarciem. Są one wrażliwe na wysoką temperaturę. Dużym atutem tej formy zabiegu jest jej skuteczność – raz uszkodzone gruczoły nie mają zdolności regeneracyjnych, dzięki czemu uzyskane rezultaty zabiegowe są trwałe. Tym samym nie ma większej potrzeby ponownej ingerencji laserowej. W trosce o komfort Pacjenta, zabieg prowadzony jest po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego, które później jest odsysane przy pomocy specjalistycznego ssaka. Będąc pod opieką wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty, Pacjent ma zagwarantowane bezpieczeństwo. Czas trwania zabiegu oscyluje w granicach 40 minut.
Zanim Pacjent będzie mógł podejść do zabiegu, lekarz wykonuje u niego test jodowo-skrobiowy o nazwie test Minora. Ma on pomóc w precyzyjnej ocenie intensywności potu. Lekarz nanosi jodynę na wskazany przez daną osobę fragment ciała, który zdaniem Pacjenta jest problematyczny. Następnie posypuje go skrobią ziemniaczaną. Po kilku minutach nadaktywne skupiska gruczołów potowych będą dostrzegalne jako czerwone punkty. Jest to chętnie wykonywana metoda oceny, ponieważ jest szybka, bezbolesna, precyzyjna i skuteczna.
Główne wskazania do wykonania zabiegu to nadmierna potliwość, szczególnie w takich obszarach jak pachy, czoło, dłonie, stopy lub inne partie ciała, a także wzmożone złe samopoczucie i dyskomfort Pacjenta w tym aspekcie.
Jak przed każdym zabiegiem lekarz zobowiązany jest do wykluczenia przeciwwskazań zabiegowych. W przypadku laseroterapii nadpotliwości jest to:
Efektów laseroterapii jest wiele, jednak warto głównie zwrócić uwagę na:
Największymi atutami tej formy leczenia jest:
Laserowe leczenie nadpotliwości | Cena |
---|---|
Pachy - leczenie nadpotliwości laserem | 3000,00 zł |
Konsultacja lekarska | w cenie usługi |