Laserowe leczenie trądziku jest bardzo popularną i skuteczną metodą na pozbycie się zmian trądzikowych na skórze.
Najczęstszą przyczyną odbywania konsultacji z dermatologiem jest dyskomfort związany ze zmianami skórnymi, takimi jak uporczywy trądzik. Mimo, iż jest on kojarzony głównie z nastolatkami, osobami będącymi w okresie dojrzewania, to jednak część osób dorosłych, nawet tych w średnim lub całkowicie dojrzałym wieku skarżą się na nieunormowany stan swojej skóry. Chociaż bardzo powszechny, to jednak przy leczeniu trądziku przydadzą się duże pokłady cierpliwości, a także opieka doświadczonego lekarza. Trądzik powstaje w momencie skumulowania nadmiernej ilości łoju i zrogowaciałego naskórka przy ujściu komórek gruczołów łojowych skóry, które są nadaktywne. Ponieważ zrogowaciały naskórek nawarstwia się, zapchaniu ulegają przewody wyprowadzające komórki gruczołów łojowych skóry, czego efektem są zaskórniki. Niestety ludzie mają tendencję do bagatelizowania znaczenia trądziku. Prawda jest taka, że nieleczony prowadzi do bardziej zaawansowanych zmian skórnych, jak krosty, torbiele ropne, grudy, czy też wspomniane wyżej zaskórniki. Niestety równie często jest on przyczyną zmagania się z późniejszymi bliznami oraz przebarwieniami.
Kiedy podstawowe formy terapii takie jak kosmetyki, leki i zabiegi kosmetyczne nie działają, warto rozważyć ofertę medycyny estetycznej, która stosując nowoczesne rozwiązania technologiczne skutecznie umożliwi znaczną poprawę stanu skóry poprzez przeciwzapalne i antybakteryjne działanie lasera. Laseroterapia skuteczna jest zarówno w przypadku trądziku młodzieńczego, jak i typu dorosłego. Z powodzeniem jest w stanie uporać się zarówno z łagodnymi, jak i umiarkowanymi stanami zapalnymi skóry. Dzieje się tak, ponieważ ustawiając odpowiednie parametry urządzenia, lekarz emituje światło tak, aby w bezpieczny sposób penetrowało ono przez skórę na precyzyjnie dobranej głębokości. W ten sposób powoduje termiczne zniszczenie gruczołów łojowych oddziałując w sposób selektywny na te, które są nadaktywne.
Trądzik jest przewlekłym stanem chorobowym zarówno wspomnianych wyżej gruczołów łojowych, jak i ujść mieszków włosowych. Co prawda, dotyka większości osób w wieku młodzieńczym ze względu na burzę hormonów, jednak jest także powszechnym problemem osób dojrzałych. Z tego względu warto pochylić się na przyczynami występowania tego typu zmian skórnych. Najczęściej wymienia się właśnie zmiany hormonalne (np. dojrzewanie, menopauzę, okres ciąży), ale także uwarunkowania genetyczne (jeśli któryś z rodziców miał trądzik, to z dużym prawdopodobieństwem w przyszłości pojawi się także u ich dzieci), infekcje skóry (np. zakażenie bakteriami z rodzaju Propionibacterium, a także drożdżopodobnymi grzybami, takimi jak Malassezia furfur), a także może on być spowodowany działaniem niektórych wyrobów medycznych i kosmetycznych. Część osób doszukuje się także przyczyn trądziku w nieodpowiednim żywieniu (nadmiar cukru w diecie oraz ostrych przypraw), a także w zanieczyszczeniach środowiska, jednak są to czynniki powszechnie uznawane mało istotne w tym aspekcie....
Innym typem trądziku jest trądzik różowaty. Ma on formę rumieniowych, grudkowatych i krostkowych zmian na twarzy, najczęściej pojawiających się w środkowej części twarzy, np. polikach. Etymologią jego powstania są zaburzenia naczynioruchowe. Uznaje się go za schorzenie dziedziczne, którego stan może się nasilić ze względu na:
Trądzik różowaty częściej spotykany jest u kobiet, aczkolwiek w przypadku mężczyzn jego przebieg jest znacznie cięższy. Uznaje się, że osoby o jasnym typie urody, jasnej karnacji, oczach i włosach posiadają większą tendencję do jego powstawania.
Leczenie trądziku pospolitego z wykorzystaniem techniki laserowej nakierowane jest na zredukowanie łojotoku, a także działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. W przypadku typu różowatego, laseroterapię wykorzystuje się w celu obkurczenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu powstały rumień jest zredukowany. Dużym atutem lasera jest to, iż pomaga on nie tylko na same zmiany chorobowe, ale także umożliwia spłycenie blizn potrądzikowych, poprawiając ogólny wygląd skóry, sprawiając, że jest ona bardziej gładka, z wyrównanym kolorytem co skutecznie wpływa na ogólną poprawę estetyczną. W takim przypadku wykorzystywany jest laser wysokoenergetyczny. Podsumowując, współczesne rozwiązania technologiczne, jakimi dysponuje medycyna estetyczna umożliwia skuteczne leczenie wszelkich zmian trądzikowych, taki jak: trądzik pospolity (młodzieńczy i osób dorosłych), cywilizacyjny, torbielowaty, a także różowaty....
Pierwszym etapem zabiegowym jest konsultacja medyczna, którą przeprowadza lekarz w celu zdiagnozowania stanu zdrowia Pacjenta. W ten sposób wykluczane są ewentualne przeciwwskazania zabiegowe, a sam lekarz ma możliwość dostosowania swoich działań i parametrów lasera do indywidualnego przypadku Pacjenta, dzięki czemu znacznie poprawia się bezpieczeństwo i skuteczność tego typu ingerencji. Profesjonale gabinety i kliniki dbają także o specjalnej ochronie oczu i wzroku, zwracając uwagę na konieczność założenia okularów ochronnych. Zabieg jest zazwyczaj dość krótki, jego średni czas waha się od 15 do 60 minut. Jest to związane z rozległością zmian skórnych, na których prowadzona jest ingerencja laserowa. Dużym atutem laseroterapii jest całkowita jej bezbolesność. Ze względu na swoje działanie i specyfikę, po takiej terapii leczone miejsca szybko się goją, a także zapobiega się powstawaniu nowych skupisk zapalnych, odkażając i obkurczając pory.
Główne wskazania do wykonania laseroterapii to zmiany trądzikowe i potrądzikowe, wliczając w to blizny. Najczęściej Pacjenci zgłaszają się z przyczyny:
Aby cieszyć się optymalnymi rezultatami Pacjent po zabiegu powinien stosować się do zaleceń lekarskich:
Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej to podstawa – jest ona wymagająca, a dzięki profilaktyce można zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Ważne jest aby oprócz dobranych specjalnie kosmetyków pod ten typ zadbać o regularne jej oczyszczanie, nawodnienie i natłuszczenie. Co ciekawe, zwykłe mydło wzmaga produkcję łoju. Dobre efekty przynosi także dbanie o formę fizyczną – ćwiczenia mają korzystny wpływ na kondycję skóry. Z kolei odpowiednia, zdrowa dieta, obfitująca w warzywa i owoce zapewni optymalny poziom witamin i minerałów, co przyczynia się do młodzieńczego wyglądu skóry.
Trądzik różowaty cechuje się silnym zaczerwienieniem okolic twarzy, pajączkami oraz krostkami. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są jeszcze do końca znane. Wiadomo natomiast tyle, że powodują go m.in. zaburzenia hormonalne i zaburzenia naczyniowo-ruchowe, winne jest również podłoże genetyczne. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej. Występuje on głównie po 25 roku życia.
Leczenie trądziku | Cena |
---|---|
Laserowe leczenie trądziku rożowatego | 200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |