Laserowe leczenie bólu jest zabiegiem dającym natychmiastowy efekt przeciwbólowy. Laser wykorzystywany jest też jako środek przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.
Odczucia bólowe mogą mieć różne podłoże. Towarzyszą różnych schorzeniom i chorobom przewlekłym. Sposoby niwelowania przewlekłego bólu opierają się na terapii multimodalnej, która obejmuje działania farmakoterapeutyczne, rehabilitacyjne, psychoterapeutyczne, neuromudulujące, a także metody zarówno chirurgiczne, jak i zabiegowe. Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność leczenia, warto prowadzić terapię wielotorowo, oddziałując zarówno na objawy, jak i przyczyny zaistniałego stanu rzeczy. Należy mieć na względzie fakt, iż farmakoterapia musi być poparta wcześniejszą szczegółową oceną odczuć bólowych, wliczając w to ich etiologię, natężenie, ramy czasowe, czynniki je wywołujące i nasilające, a także wpływ bólu na aktywność danego człowieka i jego ogólne funkcjonowanie, a także określenie dotychczasowych podejmowanych prób leczenia....
Za pomocą laseroterapii skutecznie można oddziaływać na dolegliwości bólowe, choroby reumatoidalne, zwyrodnienia stawów, rwę kulszową, a także na schodzenia stomatologiczne. Tym samym laser doskonale sprawdza się jako narzędzie rehabilitacyjne i regeneracyjne.
Ze względu na liczne korzyści wynikające z działania lasera, a także jego szerokie spektrum zastosowań, laseroterapia jest obecnie coraz częściej wykorzystywana w procesie rehabilitacyjnym. Za jej pomocą można wspierać leczenie wszelkich stanów chorobowych u podłoża ortopedycznego....
Bardzo dobre efekty odczuwają Pacjenci z dysfunkcją mięśni, ścięgien i więzadeł. Laser ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne dzięki wywołanym efektom fotochemicznym, fotomechanicznym, a także fototermicznym. W medycynie laser wykorzystuje się jako jedno z narzędzi umożliwiające prowadzenie działań z zakresu laseroterapii, polegającej na leczeniu w obrębie określonego fragmentu na ciele z zastosowaniem wiązki energii świetlnej. Proces ten polega na pochłanianiu promieniowania i kierowania pozyskanej energii na określony punkt (w przypadku lasera punktowego) lub na bardziej rozległy obszar (dotyczy większych stref ciała).
Laseroterapię przeprowadza się głównie w celu pobudzania komórek do odnowy. Jednym z wyznaczników zastosowania lasera jest rehabilitacja, np. po złamaniach, skręceniach i zwichnięciach. Należy pamiętać, że można ją odbyć jedynie w sytuacji, kiedy lekarz wskaże taką konieczność. Tym samym to on ustala ilość zabiegów, ich czas trwania, natężenie urządzenia laserowego, jego typ, moc i inne parametry.
Wyżej wymienione korzyści wynikające z zastosowania działania lasera na organizm człowieka to tylko jedne z licznych wskazań. Oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego, przeciwobrzękowego i rehabilitacyjnego po doznaniu urazów ortopedycznych, laser może uśmierzyć ból i przyczynić się do wzrostu jakości życia Pacjentów, którzy:
Innym zastosowaniem lasera może być zamykanie naczyń krwionośnych (laserowe usuwanie naczynek), usuwanie przebarwień – np. zmian barwnikowych, pieprzyków, usuwanie tatuaży, a także wykorzystywany jest do wzmożenia pracy odbudowy komórek, zabiegów odmładzania, a nawet modelowania sylwetki (lipoliza laserowa).
Schorzenia, jakie z powodzeniem można poddać ingerencji lasera wysokoenergetycznego to:
Nie ma konkretnych wymagań co do specjalistycznych wymagań wobec Pacjenta przed zabiegiem, jednak istnieją pewne czynniki, jakie należy mieć w pamięci. Przede wszystkim konieczne jest odstawienie na pewien czas wszelkich kremów, maści, balsamów i innych kosmetyków w obszarach ciała poddawanych ingerencji lasera. Warto także w dniu zabiegu założyć na siebie takie ubrania, które umożliwią szybkie i łatwe odsłonięcie leczonego fragmentu. ...
Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż światło lasera (szczególnie czerwone) jest szkodliwe dla wzroku. Z tego powodu lekarz zobowiązany jest do dopilnowania, aby Pacjent bezwzględnie założył w poprawny sposób specjalistyczne okulary ochronne na oczy.
Warto wyróżnić w tym miejscu kwestie związane z wymaganiami wobec samego gabinetu, gdzie zabieg się odbywa. Jest to o tyle istotne, że jasne pomieszczenia, pozbawione sprzętu odbijają promienie. Na ten fakt Pacjent powinien zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej kliniki. W przeciwnym razie ciemne miejsca i sprzęty będą absorbować emitowane światło lasera, przez co sam zabieg będzie mniej skuteczny.
Kolejnym aspektem jest weryfikacja doświadczenia i kwalifikacji osoby wykonującej zabieg. Jest to istotne, ponieważ lekarz musi wykazywać umiejętność odpowiedniego ustawienia parametrów lasera, takich jak np. moc i dawka promieniowania. Musi także wiedzieć, który aplikator będzie właściwy w danym indywidualnym przypadku (szczególnie w aspekcie skupienia lub rozproszenia wiązki).
Warto dodać, że zabieg leczenia bólu przeprowadzany jest bezdotykowo – głowica nie styka się z ciałem Pacjenta. Jest on więc całkowicie higieniczny, a w dodatku spójny, monochromatyczny, intensywny i równoległy. Ważne, aby osoba poddająca się zabiegowi była przez cały czas nieruchoma, ponieważ głowica ustawiona jest prostopadle do wybranego fragmentu na skórze, która ma zostać napromieniowana.
Zabieg jest szybki, zwykle kończy się po 20 minutach. Wykonuje się go ściśle z zaleceniami. Zwykle zlecona seria zabiegowa ma od 6 do 15 spotkań.
Mimo szerokiego zastosowania i licznych korzyści niestety laser nie jest dedykowany wyrzyskim osobom. Zabieg z jego wykorzystaniem może zostać odmówiony osobom, które:
Poprawnie wykonany zabieg nie powinien generować skutków ubocznych. Charakteryzuje się on dużym poziomem bezpieczeństwa. Szczególnie uczula się Pacjentów, jak i osoby wykonujące zabieg w zakresie ochrony oczu. Niepoprawne założenie okularów skutkuje upośledzeniem funkcji wzroku.
Osiągane efekty zależne są od partii ciała, które podlega laseroterapii. Należy jednak wyszczególnić w tym miejscu:
Dodatkowo laser: